Хто живе довго та чому
У США підбито підсумки майже сторічного дослідження психологів
З вересня 1921 року Льюїс Терман, психолог зі Стенфордського університету, розшукував обдарованих людей: він ходив по школах і просив вчителів, щоб ті познайомили його з найкращими учнями в їхніх класах. Спочатку дослідника цікавили джерела високого інтелекту; потім він поставив собі за мету з’ясувати, завдяки чому одні люди залишаються здоровими й доживають до глибокої старості, а інші - хворіють і помирають у ранньому віці.
Доктор Терман помер 1956 року, але його роботу продовжили колеги, які цьогоріч видали книжку “Довголіття” – підсумок спостережень за 1500 особами, чиє життя скрупульозно досліджували психологи. Вчені фіксували найрізноманітнішу інформацію: про характер дитини, родину, школу, захоплення дітлахів, а також про їхнє доросле життя – вибір професії, створення родини, виховання власних дітей.
Тупикові міфи
Відслідковуючи життя сотень людей, психологи виявили, що поширені поради стосовно здорового способу життя не завжди є правильними. Дослідження виявили низку тупикових міфів, які не підтверджено результатами наукових досліджень. Основних із них 10:
1)до найкращих із людей доля неприхильна: добрі люди помирають рано, лиходії живуть довго. (Міф!);
2) шлюб подовжує життя. (Міф!);
3)не бери нічого близько до серця та не працюй занадто багато.(Міф!);
4)приємні думки знижують стрес і подовжують життя.(Міф!);
5)релігійні люди живуть довше, тож частіше ходіть до церкви. (Міф!);
6)якщо у вас спокійне хобі – садівництво, піші прогулянки, приготування їжі, то вам неодмінно потрібно зайнятися більш інтенсивними фізичними вправами. (Міф!);
7)хвилюватися дуже шкідливо для здоров’я. (Міф!);
8)скоріше виходьте на пенсію та займіться, скажімо, грою в доміно – так ви збережете здоров’я й проживете довго.(Міф!);
9)якщо ваша дитина занадто серйозна, заохочуйте її поводитися більш розкуто й більше веселитися. (Міф!);
10)докладіть зусиль до того, щоб ваші діти зробили максимальний стартовий ривок у роки шкільного навчання, і вони будуть успішними все життя. (Міф!).
Одне з найважливіших відкриттів полягає в тому, що різні чинники ризику, як і захисні механізми, існують не в ізоляції одне від одного, а утворюють стійкі структури, які психологи назвали маршрутами.
Маршрути довголіття
Сумлінні люди живуть довше, упевнені вчені – учасники експерименту Термана. І це найправильніший маршрут у житті. Вони припустили три можливі причини, через які це відбувається. Перша причина очевидна: сумлінні люди роблять більше корисних для здоров’я дій і менше ризикованих. Серед них менше курців, п’яниць і лихачів.
Друга причина несподівана: у сумлінних людей інший вміст деяких хімічних речовин у мозку, зокрема нейромедіатора серотоніна.
Однак найбільш інтригуюча причина довголіття сумлінних у тому, що люди з таким складом характеру налаштовують більш сприятливі для здоров’я стосунки. У них не лише здорові звички та мозок, вони більш щасливі у шлюбі, мають більш надійних друзів, роботу зі здоровою атмосферою. Інакше кажучи, вони самі прокладають маршрут до довголіття.
Досліджуючи життя учасників проекту, учені зробили одне із найприголомшливіших відкриттів: веселі та оптимістичні діти мають менше шансів дожити до глибокої старості, ніж їхні урівноважені та серйозні товариші!
Веселуни, підростаючи, легше здобували шкідливі звички – просто тому, що їх менше хвилювала перспектива завдати шкоди своєму тілу. Крім того, оптимісти й взагалі життєрадісні люди, часом недооцінюючи ризик для свого здоров’я, не вживали профілактичних заходів і не додержувалися рекомендацій лікарів.
Справедливості заради слід зазначити, що помирають раніше люди, схильні до катастрофічного мислення – тобто ті, хто думає, що наслідки будь-яких невдач отруюють їхнє життя (особливо це характерно для чоловіків).
Помірність у всьому і розважливість – справжні ключі до довголіття, вважають психологи.
Чинники щастя
Досліджуючи чинники, які роблять людей щасливими, учені дійшли висновку, що багато рекомендацій для збереження щастя ідентичні рекомендаціям для збереження здоров’я.
Щоб стати щасливим. Вони, зокрема, радять:
- менше дивитися телевізор;
- налагоджувати соціальні зв’язки – спілкуватись із друзями;
- збільшувати фізичну активність – ходити на довгі прогулянки;
- допомагати людям і виявляти вдячність до тих, хто допоміг вам;
- братися за розв’язання нових завдань, щоб зберегти свіжість і не випасти із соціуму.
Та головне не просто додержуватися цих порад, але й сформувати свій спосіб життя так, щоб усе це відбувалося природно. Інакше кажучи, щоб бути щасливим, необхідно вибирати саме здорові моделі поведінки.
Експеримент Термана допоміг установити:
~ Розлучення батьків – сильний чинник скорочення життя(особливо якщо людина бере приклад із них).
~ Найбільш важливою для здоров’я та довголіття є фізична активність у середньому віці.
~ Постійний біг підтюпцем лише ненадовго подовжує життя (на 1,5-2 роки).
~ Розлучені чоловіки помирають раніше, ніж одружені, так само, як і ті, хто одружився вдруге.
~ Затяті холостяки в середньому живуть довше, ніж ті, хто одружився вдруге, але менше, ніж ті, хто перебуває у стабільному шлюбі.
~ Заміжні жінки живуть трохи довше за тих, хто розлучився й одружився вдруге. Жінки, які не одружилися після розлучення, живуть так само довго, як і ті, хто перебував у стабільному шлюбі.
~ Здоров’я чоловіка в старості залежить від того, наскільки він був задоволений сімейним життям у молодості.
~ “Не напружуватися”, “не працювати занадто багато”,
”уникати стресу” – пусті попередження, Немає свідчень на користь того, що розслаблений спосіб життя благотворно позначається на здоров’ї.
~ Успішна кар’єра сприяє довголіттю.
~ Джерелом довголіття в учасників проекту був не видатний розум, а захопленість професією, готовність брати на себе відповідальність.
~ Релігійність у чоловіків не має особливого значення. Однак релігійні жінки живуть довше.
У1985 році учасникам експерименту, що залишилися в живих (їм було приблизно по 75 років), роздали анкети, у яких було запитання: “Що б ви зробили інакше, якби вам випала нагода прожити життя заново?”
Виявилося, що люди більше шкодували з приводу бездіяльності – втрачених можливостей, аніж з приводу неправильних дій.
Результат зовсім несподіваний. Можливо, комусь він ще допоможе змінити життя?
|